Poniżej zawarłem najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące spisu kryjącego się pod nazwą #projektvin.

Kliknij na interesujące Cię pytanie, aby wyświetlić odpowiedź - ponowne kliknięcie ją zamknie.

Przeczytaj aktualizację na rok 2024 (10/01/24).

Informacje o projekcie:

» Co to jest ten projekt vin?

» Jest to prywatny spis samochodów osobowych marki Daewoo (głównie lata '90), prowadzony przeze mnie (darewnoo).

Dokładniejsze informacje znajdziesz w pozostałych poniższych pytaniach.

» Które modele Daewoo uwzględniasz w swoim spisie?

» Właściwie wszystkie, z tym że istnieje tutaj pewnego rodzaju podział.

.

Modele, które są tu najważniejsze i wpisuję je w pierwszej kolejności:

Tico, Matiz I, Matiz II, Nexia/Cielo, Lanos, Espero/Aranos, Nubira I, Nubira II, Leganza, Tacuma/Rezzo i Polonez Plus (Caro/Atu/Kombi)

Zaliczają się tutaj także FSO Matiz i FSO Lanos.

.

Modele mniej istotne, ale wciąż na bieżąco dodawane do spisu:

Damas/Labo, Kalos, Lacetti, Evanda, Musso, Korando, Chairman a także pojazdy starsze - LeMans, Prince, Brougham czy Arcadia

.

Modele, które nie są dla mnie istotne i do spisu trafiają sporadycznie:

Rexton, Winstorm, Lacetti Premiere, Malibu, G2X, Tosca, Alpheon, Orlando, Statesman i wszystkie pochodne Chevroletów (Spark, Aveo, Cruze, Epica) oraz Polonez Truck/Cargo.

.

Lublinów nie spisuję wcale.

» Z których krajów spisujesz samochody?

» Z całego świata - tutaj nie ma ograniczeń. Z tym że ponieważ jest to polski projekt, zdecydowanie dominują pojazdy z naszego rynku (ponad 80% to egzemplarze krajowe). Poza Polską bardzo dużo mam też aut spisanych z Anglii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Korei, USA i Australii. Inne kraje (zwłaszcza poza Europą) są w mniejszości.

.

Trzeba jednak zaznaczyć, że spisuję samochody wyłącznie wyprodukowane w koreańskich fabrykach (Bupyong, Changwon, Kunsan, Pyeongtaek) oraz polskich (Żerań). Auta produkcji ukraińskiej, rosyjskiej, uzbekistańskiej, rumuńskiej i egipskiej nie są dodawane do spisu. Podkreślam że chodzi tylko o produkcję - auto, które zostało wyprodukowane w Korei na rynek np. rumuński jest zaliczane, gdyż ma koreański VIN.

» W jaki sposób pozyskujesz numery VIN?

» Odczytuję je z tablic rejestracyjnych (zależnie od kraju) albo po prostu spisuję z ogłoszeń - czasem są podawane w opisie, a czasem numer widać na zdjęciu. Zdarzają się też sytuacje, że po prostu właściciel swojego auta dobrowolnie podaje mi VIN swojego wozu.

» Jakie informacje przechowujesz o każdym spisanym egzemplarzu?

» To zależy od miejsca wyprodukowania - auta produkcji koreańskiej mają zebrane trochę więcej informacji niż te produkcji polskiej, mimo to spis jest bardzo obszerny. Zbierane informacje prezentują się następująco:

.

TICO

Numer VIN, rocznik, kraj, wersja, skrzynia, kolor nadwozia, typ tapicerki i wzór kołpaków/alufelg, informacja o zderzakach w kolorze nadwozia i/lub spoilerze, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

MATIZ I/II, LANOS, KALOS, NUBIRA I/II, LACETTI/NUBIRA III, LEGANZA, EVANDA/MAGNUS, TACUMA/REZZO [produkcja koreańska]

Numer VIN, komplementacja wyposażenia, kraj przeznaczenia, rocznik, dokładna data produkcji, kod wewnętrzny, kolor wnętrza, wersja, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, typ tapicerki i wzór kołpaków/alufelg, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

MATIZ I / LANOS / NUBIRA II [produkcja polska]

Numer VIN, kraj przeznaczenia, rocznik, wersja, skrzynia, kolor nadwozia, typ tapicerki i wzór kołpaków/alufelg, informacja o zderzakach w kolorze nadwozia i/lub relingach, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

NEXIA, ESPERO

Numer VIN, kraj, nadwozie, rocznik, wersja, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, typ tapicerki i wzór kołpaków/alufelg, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

MUSSO, KORANDO, CHAIRMAN

Numer VIN, kraj, rocznik, wersja, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

POLONEZ PLUS

Numer VIN, kraj przeznaczenia, nadwozie, rocznik, wersja, skrzynia, kolor nadwozia, informacja o występowaniu klimatyzacji, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz numery tablic rejestracyjnych a także zdjęcie

.

SPARK, REXTON, WINSTORM, LACETTI PREMIERE, MALIBU, ALPHEON, ORLANDO, G2X, STATESMAN

Numer VIN, kraj przeznaczenia, rocznik, dokładna data produkcji, kolor wnętrza, wersja, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) oraz (zależnie od kraju) numery tablic rejestracyjnych

.

LEMANS/RACER, PRINCE, SUPER SALON, ARCADIA,

Numer VIN, kraj przeznaczenia, rocznik, wersja, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany)

.

DAMAS, LABO

Numer VIN, kraj, rocznik, silnik, skrzynia, kolor nadwozia, obecny stan auta (na sprzedaż, porzucony, zezłomowany) a także zdjęcie

» Czy dane w tym spisie są poprawne?

» Dla modeli produkcji koreańskiej po 1996 roku (a więc Matiz, Lanos, Nubira, Leganza i inne nowsze konstrukcje) mam pełne, jak najbardziej poprawne dane fabryczne - tak, takie informacje są dostępne w sieci tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać.

W przypadku starszych modeli (Tico, Nexia, Espero i inne z początku lat '90), polegam na tym co widzę (kolor nadwozia, wersja czy silnik), więc dane dla tych modeli są bardzo ograniczone i niekiedy niepewne. To samo tyczy się aut produkcji polskiej (Daewoo/FSO Matiz, Daewoo/FSO Lanos i Daewoo Nubira II z numerami VIN rozpoczynającymi się od "SUP") - tutaj także brak dostępu do danych fabrycznych.

» Ile osób tak naprawdę odpowiada za ten spis?

» Tylko ja, jedna osoba. Wszystkie egzemplarze, które trafiają do spisu, wprowadzam osobiście. Nikt inny nie ma do niego dostępu i mi w tym nie pomaga.

Oczywiście są różne osoby, które w większym czy mniejszym stopniu pomagają budować spis dokładając swoje "cegiełki" w postaci wysyłania mi zdjęć czy linków z ogłoszeń, ale i tak każdy wóz sprawdzam osobiście, zanim trafi do spisu.

Nie jest też tak, że tylko wpisuję to co inni mi podsyłają. Około 60% wpisanych aut znalazłem sam.

» Kiedy ten spis powstał i skąd wziął się pomysł?

» Właściwie to pod koniec 2021 roku, jednak jego początki sięgają 2017 roku, kiedy to jeszcze zajmowałem się modelami 3d do gier (głównie GTA). Gdy w 2017 robiłem bardzo rozbudowany mod Daewoo Lanosa do GTA V, chciałem zaimplementować w nim też w miarę realistyczny sposób zmiany znaków w ciągu numerów VIN (w grze). W tym celu musiałem poznać fabryczne oznaczenia poszczególnych cyfr oraz liter i chcąc nie chcąc, utworzyłem niewielki plik w Excelu, gdzie zebrałem niecałe 500 egzemplarzy Lanosów (głównie z rynku amerykańskiego). Gdy pozyskałem potrzebne informacje i przełożyłem je do gry, owy plik porzuciłem. Przypomniałem sobie o nim dopiero pod koniec listopada 2021 roku - i to właśnie od tego momentu oficjalnie uznaję jego istnienie, gdyż to wtedy narodził się #projektvin.

W grudniu 2021 trzymałem go w tajemnicy, aby nazbierać trochę egzemplarzy różnych modeli (nie tylko Lanosów). Gdy przekroczyłem 1000 wpisów, w styczniu 2022 po raz pierwszy poinformowałem o jego istnieniu, ale tylko na grupie Daewoo na Facebooku. Kilka miesięcy później, gdy temat "chwycił", stopniowo dodawałem informacje o tym projekcie także na innych grupach, aby stopniowo informacje o nim docierały do coraz szerszych kręgów.

Dopiero w lutym 2023, gdy spis przekroczył - bagatela - 25 000 wpisanych aut, postanowiłem utworzyć tę ministronkę z pytaniami i odpowiedziami.

» Jaki jest cel tego spisu?

» Cel jest prosty - prowadzenie statystyk (wersje, kolory nadwozi itp) a także szykowanie fundamentów pod historię - za 20, 30 lat nie będzie żadnego Daewoo na drogach, a te co jakoś się ostaną, będą pochowane po garażach. Spisuję te auta obecnie, póki jeszcze nie jest za późno. Oczywiście wiadomo, że nie uda mi się spisać wszystkich jakie wyprodukowano, ale im więcej odnajdę, tym lepiej.

Znam ludzi, którzy spisują stare samochody, takie jak: Syrenki, Maluchy, Fiaty 125p, Polonezy - więc ja podejmuję się spisywania Daewoo.

Tutaj muszę podkreślić, że interesują mnie wyłącznie informacje fabryczne o danym pojeździe - nie zapisuję nazwisk ich właścicieli, historii aut i ich przebiegów oraz tego czy kiedyś któryś z egzemplarzy był taksówką, autem firmowym albo został poddany tuningowi. Nie prowadzę też żadnego handlu samochodami. Mój projekt vin jest prowadzony wyłącznie hobbistycznie, w wolnych chwilach w zaciszu własnego domu. Dane o autach pozyskuję z ogólnodostępnych stron internetowych (nie mam bezpośredniego dostępu do CEPIKu czy jakiegoś tam darknetu).

» Czy dane z niego są publicznie dostępne?

» Nie, spis nie jest dostępny publicznie. Czasem publikuję różne dane statystyczne z niego zebrane. Największe są statystyki, które rokrocznie publikuję na grupie Daewoo na Facebooku - dla zainteresowanych, zamieściłem je też nieco niżej w sekcji "Roczne statystyki projektu vin".

» Czy jakieś egzemplarze w spisie się powtarzają?

» Absolutnie nie. Po to prowadzę go w Excelu, aby mieć porządek. Gdy tylko dodaję VIN któregoś z egzemplarzy, który był w spisie już wcześniej, program natychmiast podkreśla go na czerwono. Dzięki temu wiem i mam pewność, że żaden egzemplarz mi się nie powtarza.

» Czy poza tym, że ilość aut w spisie się zwiększa, były w nim jakieś istotne zmiany?

» Tak. Najistotniejszą zmianą na rok 2023 była moja decyzja, aby jednak zacząć dodawać przynajmniej po jednym poglądowym zdjęciu dla każdego spisanego egzemplarza (wcześniej tego niestety nie robiłem). Od połowy do końca 2023 roku chociaż jedną fotkę ma przypisane dokładnie 11 482 egzemplarzy - głównie polskich (zorganizowałem to w taki sposób, że mam możliwość łatwego oraz bardzo szybkiego odszukania konkretnego auta i zdjęcia). Dodatkowo grubo ponad 15 000 archiwalnych zdjęć (zapisanych i wymieszanych na dysku) wciąż czeka na skatalogowanie! Na bieżąco (w miarę możliwości) uzupełniam też brakujące sloty na zdjęcia (czyli z czasów od początku od 2022 do połowy 2023, kiedy to zapisywałem jedynie informacje tekstowe, bez zdjęć).

Z innych zmian na rok 2023, od jesieni zacząłem zapisywać dużo więcej szczegółów dla żerańskich egzemplarzy Matizów i Lanosów (występowanie elementów takich jak: halogeny, lotka, poduszki, klima, typy boczków drzwi itp.).

.

Starsze zmiany z 2022 roku zamieszczam poniżej:

11.2022 - poszerzenie informacji dla większości modeli o dodatkowe detale (np. relingi czy spoiler)

10.2022 - pełne rozwinięcie spisu dla żerańskich aut (kolor, wersja, nadwozie, silnik, typ kół i tapicerki, stan wozu, rejestracja, uwagi)

10.2022 - rozpoczęcie dodawania polskich tablic do przypisanych numerów vin

06.2022 - utworzenie kompletnego zbioru wzorów tapicerek i notowania tego w spisie

05.2022 - rozwinięcie spisu dla żerańskich aut (notowanie kolorów nadwozi)

01.2022 - dodanie do spisu żerańskich aut (jedynie numery aut - bez notowania kolorów, nadwozi czy wersji)

01.2022 - utworzenie kompletnego zbioru wzorów felg/kołpaków i notowania tego w spisie

Dla chcących wesprzeć projekt:

» Czy mogę podesłać numery VIN mojego samochodu, abyś dodał go do spisu?

» Jak najbardziej. Tak jak nadmieniłem w pytaniu o cel spisu - interesują mnie wyłącznie dane fabryczne każdego egzemplarza. Jeśli chcesz, aby Twoje auto trafiło do mojego spisu, najlepiej jakbyś poza numerem VIN podał też wersję auta i jego kolor (albo podesłał zdjęcie).

Może to być też auto, którego kiedyś byłeś właścicielem - i czy je potem odsprzedałeś czy zezłomowałeś, to dla spisu nie ma znaczenia.

» Czy mogę wysłać zdjęcie auta z ulicy / ogłoszenia / złomowiska itp.?

» To zależy od kraju, ale załóżmy, że chodzi o Polskę, więc TAK, możesz.

Spisuję wszystkie egzemplarze, które mają białe lub czarne tablice rejestracyjne (czy to na zderzaku czy na szybie w formie naklejki). Nie jest istotne czy to flagowe czy unijne, czy auto jeździ, stoi porzucone czy jest na złomie. Mogą to też być zdjęcia lub filmy (kadry) archiwalne. Nie ma też znaczenia jakość zdjęcia - byle tylko tablice wozu były czytelne..

Najbardziej interesują mnie te modele: Tico, Matiz I, Matiz II, Nexia, Lanos, Espero, Nubira I, Nubira II, Leganza, Tacuma/Rezzo i Polonez Plus (Caro/Atu/Kombi) a także FSO Matiz i FSO Lanos - szersza lista jest zawarta w pytaniu "Które modele Daewoo uwzględniasz w swoim spisie?".

.

Żeby jeszcze bardziej rozwiać wątpliwości, załączam obrazki wyjaśniające, który typ zdjęć się nada, a który nie.

typ poprawnych zdjęć: komputer / smartfon

typ niepoprawnych zdjęć: komputer / smartfon

.

Dopuszczam też sytuację w której jeden znak numeru tablic jest niewidoczny (np. ucięty kadr, zasłonięcie innym autem, słupem, pieszym itp), bowiem w dalszym ciągu można próbować odgadnąć brakujący znak. Mogą też być zdjęcia na których przód tablic (a więc informacja o województwie) jest niewidoczny, ale można go sobie odczytać z innego stojącego obok samochodu.

.

Jeśli natomiast chcesz podesłać fotkę egzemplarza z innego kraju, najpierw zapytaj czy mogę na jej podstawie odczytać numery VIN czy nie.

» Jakie dane są niezbędne, aby auto trafiło do spisu?

» Przynajmniej numery tablic rejestracyjnych lub po prostu numer VIN - na podstawie tych danych odczytam sobie model, silnik, typ skrzyni i rocznik wozu. Mile widziana jest także informacja o kolorze nadwozia i wersji wyposażenia (najlepiej zdjęcie).

» Czy mogę się dołączyć do prowadzenia tego spisu?

» Niestety nie. To jest jednoosobowy projekt. Możesz natomiast podesłać mi fotki dowolnego modelu Daewoo z różnych źródeł - nawet takie, które widzisz na ulicy (i nie ma znaczenia czy zobaczysz luksusowego Chairmana czy pospolitego Matiza) wtedy każdy taki egzemplarz trafi do spisu (o ile spełnia wymogi wyjaśnione w pytaniu "czy mogę wysłać zdjęcie auta z ulicy / ogłoszenia / złomowiska itp.?").

W podrzucanie fotek do spisu zaangażowało się już ponad 200 różnych osób!

» Mam VIN Daewoo do zweryfikowania - czy pomożesz mi go rozkodować lub sprawdzić jego poprawność?

» Tak, pomogę, mam ogromne doświadczenie w deszyfracji tych aut (produkcja polska i koreańska). Jednak pamiętaj, żeby o takie informacje prosić z umiarem.

 

Roczne statystyki projektu vin (2023)*:

* statystyki dotyczące kolorów, silników, wersji odnoszą się do modeli: Tico, Matiz, Nexia, Lanos, Kalos, Espero, Nubira, Lacetti, Leganza, Evanda, Tacuma, Polonez.

*Starsze dane statystyczne (na rok 2022) znajdziesz w archiwum.

» Ile egzemplarzy udało ci się spisać w ostatnim roku?

» Przez cały 2023 rok zebrałem dokładnie 20 042 egzemplarzy 18 modeli (z przewagą roczników 1995-2002) z 20 różnych krajów, co średnio daje 55 aut dziennie. Nie były to żadne gotowe bazy typu "kopiuj-wklej 5000 rekordów" tylko każda jedna linijka przeze mnie pieczołowicie wpisywana ręcznie. Wprowadzenie jednego rekordu zajmuje mi od kilku do kilkunastu sekund, wliczając w to rozkodowanie VINU, odgadnięcie wersji wyposażenia, koloru nadwozia, typu tapicerki i wzoru kołpaków oraz zapisanie zdjęcia.

» Których modeli zebrałeś najwięcej?

» Najwięcej wpadło Matizów, a dalej Tico, Lanosów i Nubir. Dokładne dane poniżej:

Ilość zebranych modeli (produkcja koreańska):

Matiz I/II (3638), Tico (3093), Lanos (1572), Nubira I/II (1005), Leganza (746), Espero/Aranos (497), Tacuma/Rezzo (105), Nexia/Cielo (923), Kalos/Aveo (39), Lacetti/Nubira III (19), Evanda/Magnus (34), Musso (71), Korando (17), Chairman (15), Damas/Labo (12).

.

Ilość zebranych modeli (produkcja polska):

Lanos (4569), Matiz (2541), Polonez Plus (961), Nubira II (184), Lublin (0).

» Z jakich krajów masz najwięcej wpisów?

» Oczywiście z Polski. Pełne dane: Polska (18 695), UK (223), Ukraina (50), Holandia (31), Włochy (30), Hiszpania (28), Chorwacja (22), Korea (16), Australia (13), Węgry (12), Francja (11), Słowacja (10), Nowa Zelandia (7) i inne

W 2023 roku położyłem ogromny nacisk na Daewoo z polskich ulic, dlatego tych z innych krajów doszło niewiele.

» Jakie kolory nadwozia sumarycznie były najpopularniejsze?

» Zdecydowanie srebrny i butelkowa zieleń a dalej biały i czerwony. Dokładne dane:

.

Najpopularniejsze kolory nadwozi w spisie (produkcja koreańska):

42U butelkowy (1248), 72U oranż (1072), 92U srebrny (956), 73L czerwony (861), 51U złoty (796), 75U miedziany (681), 46U zieleń (660), 74U ciemnowiśniowy (556), 91L ciemny srebrny (535), 81U szary (288).

.

Najpopularniejsze kolory nadwozi w spisie (produkcja polska):

92U srebrny (1696), 42U butelkowy (1073), 73L czerwony (858), 74U ciemnowiśniowy (553), 70U bordowy (347), 11U biały (339), 51U złoty (329), 81U szary (325), 21U niebieski (319), 46U zieleń (271).

» Jakie wersje były sumarycznie najpopularniejsze w spisie?

» Najpopularniejsze wersje (produkcja koreańska):

SX (4045), Life (1213), CDX (1034), Joy (770), Friend (757), S (680), SE (438), GLX (412), GL (291), CD (169).

.

Najpopularniejsze wersje (produkcja polska):

S (2086), Friend (950), SE (912), SX (494), Life (338), Van (313), Style (177), GSI (168), Joy (130), GLI (118).

» Jakie silniki były sumarycznie najpopularniejsze w spisie?

» Najpopularniejsze silniki (produkcja koreańska):

0.8 SOHC (3284), 0.8 OHC (3062), 1.6 DOHC (1352), 2.0 DOHC (1085), 1.5 OHC (950), 1.5 SOHC (738), 1.5 DOHC (328), 1.8 SOHC (148), 1.3 SOHC (78), 1.0 SOHC (64).

.

Najpopularniejsze silniki (produkcja polska):

0.8 SOHC (2603), 1.5 DOHC (2221), 1.6 MPI (911), 1.5 SOHC (867), 1.3 SOHC (711), 1.6 DOHC (549), 2.0 DOHC (101).

» Jaki był podział na typy skrzyni biegów?

» Podział aut na typy skrzyń biegów (produkcja koreańska):

skrzynia manualna (11056), automat (146), CVT (0).

Sumaryczne dane statystyczne łączące zapisy z lat 2022 i 2023 zostaną opublikowane wkrótce, natomiast łącznie do tej pory do spisu trafiło 43 759 aut, z czego 30 411 z polskich dróg, a 13 348 z zagranicy (Europa, USA, Korea, Australia).

Z uwagi na natłok spisywanych aut z różnych krajów i źródeł, nie obiecuję, że od razu odczytam i sprawdzę egzemplarz ze zdjęcia lub linku, który mi podeślesz. Czasem sprawdzam od razu, czasem trwa to kilka dni. O każdym dodanym do spisu aucie postaram się poinformować - także jeśli trafi się powtórka.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, tutaj są dostępne formy kontaktu

Jeszcze raz podkreślam: interesują mnie wyłącznie informacje fabryczne o danym pojeździe - nie zapisuję nazwisk ich właścicieli, historii aut i ich przebiegów oraz tego czy kiedyś któryś z egzemplarzy był taksówką, autem firmowym albo został poddany tuningowi. Nie prowadzę też żadnego handlu samochodami. Mój projekt vin jest prowadzony wyłącznie hobbistycznie. Dane o autach pozyskuję z ogólnodostępnych stron internetowych.

2024 © darewnoo

 

 

2010-2024 © Konrad Rak (darewnoo)

Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved

 

MAPKA STRONY / SITE MAP

 

Zauważyłeś błąd? Kliknij tutaj

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij TU aby dowiedzieć się więcej.